Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Vyzerá to ako rodinný dom, ale . . .

Pridané: 22.8.2024

Aký je rozdiel medzi rodinným domom a bytom v rodinnom dome?
 

Hovorí sa, že keď niečo vyzerá ako kačka, kváka to ako kačka, chodí to ako kačka ..... je to KAČKA!

Ale každé pravidlo má svoju výnimku.

Párkrát sa mi už stalo, že ma oslovil klient s ponukou na spoluprácu pri predaji jeho rodinného domu. A párkrát som už klienta musela vyviesť z omylu, že on nevlastní a nepredáva žiadny rodinný dom ale byt v rodinnom dome. A to je rozdiel.

Ani jablká s hruškami sa nemiešajú, rovnako nie je možné si zamieňať rodinný dom s bytom v rodinnom dome.

  • Ak ste vlastníkom rodinného domu, vlastníte ho celý, vrátane strechy, obvodových múrov, omietky, odkvapov, rozvodov vody, elektriny, plynu, kanalizácie, oplotenia atď. Jednoducho povedané, všetko z čoho je dom postavený, čo ho tvorí, je vaše.
  • Ak sa niečo na dome pokazí, iba od vás závisí, či vôbec a ak áno, kedy, za čo a ako dáte svoj dom opraviť.
  • Ak vlastníte rodinný dom, ste vlastníkom zastavaného pozemku, teda pozemku, na ktorom je dom postavený, priľahlých pozemkov, teda pozemkov, na ktorých sa spravidla nachádza parkovacie státie, chodníky, záhrada....
  • Váš rodinný dom má väčšiu hodnotu aj pre hypotekárnu banku.
  • Na druhej strane, ak vlastníte byt v rodinnom dome, ste iba spoluvlastníkom obvodových múrov, strechy, omietky, oplotenia a pod. Tie sú totiž v podielovom spoluvlastníctve všetkých vlastníkov bytov v rodinnom dome. Veľký problém môže nastať vtedy, ak sa niečo na rodinnom dome, ktorý má napr. dve bytové jednotky, pokazí. Na opravu potrebujete súhlas aj druhého spoluvlastníka, teda vášho suseda, a mali by ste sa samozrejme dohodnúť aj na rozsahu, spôsobe opravy a financovaní. A to už nemusí byť také jednoduché. Práve v takýchto prípadoch tvrdenie, že mať dobrého suseda je na nezaplatenie, nadobúda hlboký význam.
  • Ďalším problémom môžu byť pozemky, či už zastavané alebo priľahlé. Stretla som sa už aj s prípadom, kedy bol zastavaný pozemok v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytových jednotiek v rodinnom dome.
  • Vlastník bytu v rodinnom dome, ktorý sa rozhodne pre jeho predaj, je povinný  vyzvať druhého vlastníka bytu v rodinnom dome (teda svojho suseda) na uplatnenie predkupného práva k pozemkom, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve. Pätová situácia by mohla nastať vtedy, ak by si sused svoje predkupné právo k spoluvlastníckemu podielu na pozemkoch aj uplatnil.
  • Byt v rodinnom dome má nižšiu hodnotu aj pre hypotekárnu banku.

Informácie, čo vlastne kupujete, či rodinný dom alebo byt v rodinnom dome nájdete nielen na liste vlastníctva ale aj v rezervačnej a kúpnej zmluve. Prípadne aj úverovej a záložnej zmluve, pokiaľ časť kúpnej ceny financujete cez hypotekárny úver. Ako prvý by vás o tejto skutočnosti mal na obhliadke (teda pred podpisom akejkoľvek zmluvy) informovať developer, ak kupujete nehnuteľnosť priamo od developera alebo realitný maklér, ak kupujete nehnuteľnosť sprostredkovane cez realitnú kanceláriu. Túto povinnosť má samozrejme aj samopredajca.

Či už predávate byt v rodinnom dome alebo máte záujem o kúpu, obráťte sa na profesionálneho realitného makléra a nechajte sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti zastupovať. Určite je to lacnejšie, ako keď sa opomenutý spoluvlastník začne domáhať neuplatnenia predkupného práva.

 

Autor článku: Mgr. Zuzana Klačanová, RSc.

Majiteľka realitnej kancelárie UPgreat HOME a Licencovaný maklér NARKS

https://www.upgreat.sk/zuzanaklacanova