Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Úroky na hypotékach klesajú

Pridané: 8.11.2024

Nižší úrok priamo od banky je výhodnejší ako developerská hypotéka.

BRATISLAVA, 6. novembra 2024 - Zlacňovanie hypoték sa začalo. Záujemcovia o nové bývanie sa môžu v niektorých developerských projektoch dopracovať k sadzbe len 2,39 percenta. Ide však o limitovanú ponuku. Richard Churý z realitnej siete UPgreat na príklade vysvetľuje, ako funguje.

S akciou prišiel developer Cresco Real Estate. Týka sa dvoch jeho projektov: Slnečnice a Agáty. Hypotéku so zníženou sadzbou ponúka VÚB banka. Úrok začína od 2,39 percenta s fixáciou na tri roky.

V čom sú najväčšie rozdiely

Developerské hypotéky sa na trhu objavili po prudkom zdražení úverov a spomalení realitného trhu v uplynulých dvoch rokoch. Ich cieľom je povzbudiť dopyt. Zvýhodnená ponuka od VÚB je však odlišná.

Zakladateľ a CEO realitnej siete UPgreat Richard Churý vysvetľuje: „Po prvýkrát nejde o dotovanú developerskú hypotéku. Výhodou je vyššia pravdepodobnosť, že žiadateľ úver získa a plusom je aj väčší podiel splatenej istiny za rovnaký čas.“

Pri bežnej developerskej hypotéke uzatvára žiadateľ v banke zmluvu na úver so štandardným úrokom. Až následne mu developer dopláca časť úroku na úroveň marketingovej ponuky. „Problémom býva, že uchádzač musí banke deklarovať dostatočný príjem na získanie úveru pri štandardnej teda vyššej úrokovej sadzbe,“ vysvetľuje R. Churý.

Príklad: Pri hypotéke 200 tisíc eur, štandardnom úroku 4,19 percenta a dobe splatnosti 30 rokov, predstavuje mesačná splátka 977 eur. Pri akciovom úroku - 2,39 percenta, je to len 779 eur. Záujemcovi teda stačí na schválenie úveru nižší príjem. Zvyšuje to okruh ľudí, ktorí majú šancu úver dostať.

„Práve s dostatočnou výškou príjmu majú žiadatelia problém. Mladí ľudia sú nútení brať si hypotéku so spoludlžníkom,“ približuje R. Churý. Národná banka Slovenska totiž stanovuje limit, podľa ktorého môže zadlženie dosiahnuť najviac osem násobok ročného príjmu dlžníka (DTI) a jeho mesačný príjem musí stačiť na pokrytie splátky a životných nákladov aj s rezervou (DSTI).

Rýchlejšie splácanie dlhu

R. Churý pokračuje, že ďalšou výhodou akciovej ponuky je rýchlejšie splácanie istiny. Keďže nižšia sadzba je uvedená už v zmluve s bankou, úverová matematika vychádza pre dlžníka výhodnejšie. Oproti bežnej developerskej hypotéke smeruje väčšia časť splátky na splácanie istiny. Rozdiel vo výške splateného dlhu dosahuje po troch rokoch v našom príklade 3 522 eur.

Akciová ponuka s nižším úrokom priamo od banky tak môže vyjsť výhodnejšie. R. Churý však zdôrazňuje, že pri posudzovaní treba zohľadňovať individuálne kritériá daného žiadateľa. „Klientom odporúčam vždy využiť tú najlepšiu ponuku. Mali by sa pri tom obrátiť na skúseného hypotekárneho špecialistu,“ odporúča.

Pripúšťa pritom, že lacnejšie ponuky budú na trhu pribúdať. „Úroková sadzba bude ešte určite klesať. Predpokladám, že sa postupne dostaneme až na želanú úroveň 2,5 až 3 percentá,“ odhaduje Ing. Richard Churý, zakladateľ a CEO realitnej siete UPgreat

                     

.