Dokedy a komu podať daňové priznanie?
Január, mesiac, v ktorom je asi najviac diskutovanou témou podanie priznania k dani z nehnuteľnosti. Pokiaľ ste v kalendárnom roku 2024 predali alebo kúpili nehnuteľnosť – dom, byt, chatu, garáž či pozemok, nájdite si pár minút a prečítajte si, či sa povinnosť podať daňové priznanie náhodou nevzťahuje aj na vás.
Daň z nehnuteľností je miestnou daňou, ktorú ukladá mesto alebo obec. Obec si na základe všeobecné záväzného nariadenia určí podrobnosti o výške dane, znížení alebo oslobodení od dane.
Zákon rozlišuje tri druhy dane z nehnuteľností a to:
Vznik daňovej povinnosti
Ak ste sa v priebehu kalendárneho roka 2024 stali vlastníkom kupovanej nehnuteľnosti, vznikla vám zároveň aj povinnosť k dani z nehnuteľnosti. Vlastníctvo kupovanej nehnuteľnosti sa nenadobúda v deň podpisu kúpnej zmluvy ale až okamihom, kedy príslušný okresný úrad, katastrálny odbor (kataster) rozhodne o povolení vkladu vlastníckeho práva v prospech kupujúceho.
Ak ste kúpnu zmluvu podpísali 20.12.2024 ale do dnešného dňa kataster nerozhodol o povolení vkladu vlastníckeho práva v prospech vás ako kupujúcich, na rok 2025 vám žiadna povinnosť na podanie priznania z dane k nehnuteľnosti nevzniká. V takomto prípade budete podávať daňové priznanie až o rok.
Zánik daňovej povinnosti
Na druhej strane, ak ste v minulom kalendárnom roku nehnuteľnosť predali a súčasne kataster najneskôr do 31.12.2024 aj rozhodol o povolení vkladu vlastníckeho práva v prospech kupujúcich, vaše vlastníctvo k predávanej nehnuteľnosti zaniklo a s ním zanikla aj daňová povinnosť. V tomto prípade ste ako daňovník povinný podať čiastkové priznanie k dani nehnuteľností, v ktorom oznámite zánik svojej daňovej povinnosti.
Dokedy a komu podať daňové priznanie?
Daňové priznanie sa podáva do 31.01.2025.
V prípade, že podávate daňové priznanie k nehnuteľnosti, ktorú vlastníte v spoluvlastníctve s jednou alebo viacerými osobami, daňové priznanie podáva každý vlastník samostatne, do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Na základe dohody všetkých spoluvlastníkov je možné si zvoliť zástupcu, ktorý podá daňové priznanie za všetkých. V prípade, ak nehnuteľnosť vlastnia manželia a spadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, priznanie podáva len jeden z manželov.
Daňové priznanie sa podáva na predpísanom tlačive príslušnému správcovi dane. Príslušnosť na podanie daňového priznania sa stanovuje podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
V daňovom priznaní ako daňovník nevyčíslujete daň z nehnuteľností, ako je to v prípade dani z príjmov. Uvádzate len informácie rozhodujúce pre výpočet dane ako napríklad rozlohu bytu, rozlohu pozemku alebo počet podlaží.
Riadne vyplnené tlačivo je potrebné odovzdať na mestskom alebo miestnom úrade osobne alebo si ustanoviť zástupcu alebo ho zaslať poštou. Niektoré mestá a obce umožňujú podávať daňové priznania aj elektronicky.
Dôsledky kyber útoku na kataster a splnenie daňovej povinnosti
Vzhľadom na dočasnú nefunkčnosť katastra a postupné obnovovanie systému sa asi mnohí budete pýtať, odkiaľ mám získať informácie potrebné na vyplnenie daňového priznania? Daňové priznanie treba podať najneskôr do 31.01.2025 vrátane. Takže je tu dostatok časového priestoru na splnenie si povinnosti. Držme si palce a dúfajme, že systém bude do tohto termínu plne dostupný a funkčný.
V prípade klientov, ktorí predávali či kupovali nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu a navyše realitná kancelária komunikovala s katastrom výlučne elektronicky, má realitná kancelária alebo jej spolupracujúci advokát či notár k dispozícii rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva. No a práve v tomto rozhodnutí sú uvedené všetky dôležité údaje potrebné pre vyplnenie daňového priznania. Rovnako vám odporúčam postupovať aj vtedy, ak ste nehnuteľnosť predávali alebo kupovali sami. Rozhodnutie o povolení vkladu vlastníckeho práva vám bolo doručené poštou.
Autor článku: Mgr. Zuzana Klačanová, RSc.
Majiteľka realitnej kancelárie UPgreat HOME a Licencovaný maklér NARKS